Şekerli ve şekersiz seçenekleriyle lezzete davet ediyor

Pastacılık alanındaki ürünleriyle dikkatleri üzerine çeken Pakmaya, % 100 bitkisel olan şekerli ve şekersiz Sıvı Krem Şanti ürünü ile profesyonellerin vazgeçilmezi.

6 Mart 2015 / İstanbul – Lezzetin ustası Pakmaya’nın şekerli ve şekersiz seçenekleriyle sunduğu , % 100 bitkisel Sıvı Krem Şanti ürünü  pastacılık ürünlerinden tatlılara makarnalardan meyve salatalarına birçok farklı şekilde kullanılabiliyor. Şekerli Pakmaya Bitkisel Sıvı Krem Şanti pastacılık ürünlerine, tatlılara, meyve salatalarına lezzet katıyor. Pasta sıvama, süsleme ve dolgu kreması olarak değerlendirilebilen bu ürün, diğer kremalarla veya toz krem şanti ile de karıştırılabiliyor. Çırpma esnasında hızlı kıvam alabilen ürün, ayrıca pasta üzerinde sulanma ve çatlama gibi sorunların yaşanmasını engelliyor.

Makarna, pilav, sebze ve et yemeklerine lezzet katan Şekersiz Pakmaya Bitkisel Sıvı Krem Şanti ise ganaj yapımında da değerlendirilebiliyor. Şekersiz bitkisel sıvı krem şanti tıpkı şekerlide olduğu gibi çırpma esnasında hızlı yapı alabilme özelliğine sahip.

Pek çok avantaj sunuyor

Bitkisel sıvı krem şanti, hayvansal krem şantiye göre çırpma ve kullanma aşamasında avantaj sağlamasının yanında her türlü krema ve şantiyle karışıma uyumludur.. Bununla birlikte bitkisel sıvı krem şantinin hayvansal şantiye oranla oranla raf ömrü daha uzun ve fiyatı da daha uygundur.

 

Pakmaya Hakkında:

Pakmaya markası ile Türkiye’de fırıncılık sektöründe bilimsel yöntemlerle üretilen maya kullanımının öncülüğünü yapan ve tüm ülkede kullanımını yaygınlaştıran Pak Gıda, 1972 yılında kurulmuştur. Pakmaya kurulduğu günden beri istikrarlı bir şekilde büyüyerek bugün 250.000 ton yaş maya kapasitesiyle dünyanın 130 ülkeye ihracat yapan sayılı büyük üreticileri arasında yer almaktadır. Pakmaya, maya üretimi ve üretim kapasitesi bakımından Türkiye’de lider, dünyada ilk üç firma arasında yer almaktadır. www.pakmaya.com.tr