Borusan Holding

Türkiye’nin önde gelen sanayi ve hizmet kuruluşu Borusan, 69 yıllık tarihi ile Türkiye’de kurumsal yönetişimin öncüleri arasında yer alıyor. Grup halen dört temel iş alanı olan çelik, distribütörlük, lojistik ve enerji sektörlerinde faaliyet gösteriyor.

Çelik:
Borusan Mannesmann Boru, 1 milyon tonluk üretim kapasitesiyle Avrupa’nın ve dünyanın önde gelen çelik boru üreticileri arasında yer alıyor. Türkiye’deki üretim faaliyetlerini Gemlik, Halkalı ve İzmit fabrikalarında yürüten BMB’nin İtalya’da da yüksek katma değerli soğuk çekilmiş özel boru üretimi konusunda uzmanlaşmış bir fabrikası bulunuyor. Dünyanın en büyük çelik üreticisi Arcelor/Mittal’in ortağı olduğu, Türkiye’nin ilk özel ve ikinci büyük yassı çelik üreticisi Borçelik’in üç soğuk haddeleme ve üç sıcak daldırma galvaniz hattı bulunuyor.

Çelik servis merkezi Kerim Çelik, İstanbul, Manisa ve Bursa’daki servis merkezlerinde faaliyetlerini yürütüyor.

Distribütörlük:
Borusan, 29 yıldır BMW’nin, 15 yıldır Land Rover’in, 12 yıldır MINI’nin, 2010 yılından itibaren Aston Martin’in Türkiye’deki tek temsilcisi ve Land Rover’ın Kıbrıs temsilcisidir.

19 yıldır Caterpillar’ın ve 2010 yılının başından itibaren SITECH Eurasia’nın Türkiye’deki tek temsilcisidir. Borusan Makina ve Güç Sistemleri, 2012 yılında Caterpillar Tünel Makineleri’nin temsilciliğini alarak CAT ürün gamına Tünel Açma Makinelerini (TMB) de ekledi. Borusan Makina ve Güç Sistemleri, birçok dünya lideri marka ile birlikte Caterpillar’ın Türkiye temsilciliğinin yanı sıra Azerbaycan, Gürcistan, Kazakistan ve Kırgızistan’daki tek yetkili temsilcisi olarak hizmet veriyor.

Dünyanın lider açık artırma şirketi Manheim Auctions ile Borusan’ın 2008 yılında kurduğu ortaklık sonucu faaliyete geçen Manheim Türkiye, İstanbul-Tuzla, İstanbul-İstoç ve Ankara-Esenboğa’daki tesislerinde, üye galeri ve yetkili satıcıların araç alabildikleri düzenli açık artırmalar düzenliyor.

Motor supabı, supap gaydı ve tırnakta Türkiye’nin en büyük üreticisi olan Supsan, üretimlerini Eaton SRL lisansı ile yapıyor.

Lojistik:
Sektörünün en hızlı büyüyen kuruluşları arasında yer alan Borusan Lojistik, yurtiçi lojistik hizmetleri, liman hizmetleri, uluslararası taşımacılık ve yabancı ülkeler lojistik hizmetleri
alanlarında faaliyet gösteriyor. Borusan Lojistik, 2012 yılında tüm Avrupa ülkelerine ‘Tarifeli Multimodal Tren Taşımacılığı’nı başlattı.

Enerji:
2007 yılında enerji sektörüne giren Borusan, 2009 yılı başında Almanya’nın üçüncü büyük enerji şirketi EnBW AG ile ortak oldu. Türkiye’de ağırlıklı olarak yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırım yapan Borusan EnBW Enerji, enerji portföyünü 2020 yılında 2000 MW’a çıkartmayı planlıyor.

Kurumsal Sosyal Sorumluluk:
Borusan Holding, eğitim ve kültür- sanat alanlarında topluma katkı sağlayan kurumsal sosyal sorumluluk projelerini Borusan Kocabıyık Vakfı ve Borusan Kültür Sanat aracılığıyla sürdürüyor.