Borusan Makina ve Güç Sistemleri’nin Güç Sistemleri iş birimi sektöründe hızlı talep artışı ve genişleyen iş hacmi ile müşterilerin beklentilerine daha iyi yanıt verebilmek, bu doğrultuda uzmanlaşmak ve hizmet kalitesini daha da yükseltmek amacı ile faaliyetlerini yürütmektedir.

Anahtar teslimi projeler, katma değerli mühendislik hizmetleri, elektromekanik sistemlerin taahhüdü alanında çözüm ortağı olarak acil durum jeneratörü pazarında güçlü bir konuma sahiptir.
BGS Caterpillar, Olympian ve MaK markalarının Türkiye ve Orta Asya (Kazakistan, Azerbaycan, Gürcistan, Kırgızistan) temsilciliğini yürütmektedir.

Ürün yelpazesinde Caterpillar’ın 10-3000 kW arası dizel jeneratörlerinin yanı sıra 180-6500 kW arası gaz jeneratör ürünleri bulunmaktadır. MaK Deniz Motorları ile sektöre, 1.020-16.000 bkW güç aralığında, dual yakıt sistemine sahip orta devirli dizel deniz motorlarını da sunmaktadır. Olympian jeneratörlerin ise 10-1760 kW arası olanlarını müşterilerine sunmaktadır. Ayrıca kendi markası BESys ile enerji çözümlerinde tamamlayıcı ürünler sunmaktadır. BESys ürün yelpazesinde statik kesintisiz güç kaynakları (UPS), kabinler, transfer panoları ve senkron panoları, susturucular, yakıt tankları ve vibrasyon takozları bulunmaktadır.

Bu ürünler Borusan Güç Sistemleri kalitesi, garantisi ve satış sonrası hizmet farklılığıyla sunulmakta, böylece CAT ve BESys ürünlerin birleşimi ile müşterilerine tek elden toplam çözüm temin etmiş olmaktadır.
Tüm bunların yanı sıra anahtar teslim enerji çözümleri (EPC) ile müşteri odaklı fark yaratıcı hizmetler sunan BGS son olarak denizcilik sektöründeki katma değeri artırıcı çözümlerini genişletmek adına, SAM Electronics ve NGC firmaları ile Clydeunion Pompaları’nın temsilciliğini almıştır.

BGS Tekstil, çelik, kimya, ilaç, seramik, ağaç sanayii, otomotiv, plastik ve gıda sektörlerine; enerji sektöründe ise iş merkezlerine, otellere, hastanelere, havaalanlarına, üniversitelere ve toplu konutlara hizmet vermektedir.
Sertifikalı satış, müşteri destek, mühendislik ve taahhüt hizmetleri, kalite ve standardizasyon konularında ISO 9001-2008 – Kalite Yönetim Sistemi belgesi; Müşteri Şikayet Yönetimi ve Çözüm Ortaklığı konularında ISO 10002 – Müşteri Memnuniyet Belgesi; Yüksek enerji ve kaynak kullanım etkinliği, kirliliğin kaynaktan başlayarak kontrol altına alınması ve azaltılması, enerji tasarrufunun sağlanmasını beraberinde getirilmesi konularında da ISO 14001 – Çevre Yönetim Sistemi belgesi bulunmaktadır.

Merkezi İstanbul’da bulunan Güç Sistemleri iş birimi Türkiye genelinde, Adana, Ankara, İstanbul ve İzmir olmak üzere dört bölgede faaliyet göstermektedir. 24 saat boyunca kesintisiz satış sonrası ve servis hizmetini makina iş birimi servis ağıyla Antalya, Bursa, Diyarbakır, Trabzon ve Trakya şubelerinden sağlamaktadır.