Borusan Mannesmann yangın güvenlik tesisat borusu Firesist’i, 9 – 10 Kasım 2017 tarihleri arasında İstanbul’da Grand Cevahir Otel’de düzenlenen TÜYAK Uluslararası Yangın ve Güvenlik  Sempozyumu ve Sergisinde sektöre tanıttı.

Firesist Rakip ürünler karşısında fark yaratıyor

UL ve FM onaylı sistem elemanları (boru, vana, pompa, sprinkler, vb.) kullanılarak dizayn edilmiş yangın güvenlik tesisat sistemleri, can ve mal kayıplarının önüne geçmekte, binaların yangına karışı sigortalanmasında ekonomik avantajlar sağlamaktadır.

Sektör lideri Borusan Mannesmann; son yıllarda sürdürdüğü çalışmaların sonucunda, Avrupa’da ve Türkiye’de EN Standartlarında UL ve FM onayı almış ilk çelik boru üreticisi olmuştur.

Türkiye’nin EN 10255 + A1 Standardında M ve H serileri için UL ve FM onaylı ilk ve tek borusu olan Borusan Firesist ASTM A53 ve ASTM A795 Standartlarında da UL ve FM belgelidir.

Ürün siyah (kaplamasız), astar boyalı (kırmızı, siyah veya gri renklerde) ve galvaniz kaplamalı olarak üretilebiliyor. EN 10255 + A1 Standardında, orta seri et kalınlıkları ile kırmızı astar boyalı ve düz uçlu olarak standart stok üretimi olan Borusan Firesist Yangın Güvenlik Tesisat Boruları anında teslim ediliyor.

Kırmızı astar boya yüksek yapışkanlığa sahip olan ürün korozyona dayanıklılığı ile dikkat çekerken, boru uçları; düz (kaynak ağızlı), dişli-manşonlu veya yivli olarak üretilebiliyor.

Ayrıca istek üzerine üründe özel boy üretim, özel çelik kalitelerinde üretim, dış epoksi kaplama, kumlama ve astar boyama, galvanizleme, iç epoksi kaplama, dış polietilen kaplama gibi özel işlemler de yapılabiliyor.

Borusan Firesist; ana müteahhit ve mekanik taahhüt firmalarına zaman ve para kazandırıyor

Yangın güvenlik tesisat borularıyla ilgili en büyük sorunlardan birini korozyon oluşturuyor. Atmosferik korozyona uğramış boruyu yeniden kullanabilmek için, kumlama ve boyama yapmak gerekiyor. Atmosferik pasın ilerlediği, derin korozyon oluşan durumlarda ise borular kullanılmaz hale gelebiliyor.  Oysa yeni ürün son kat boyası yapılana kadar yaklaşık 6 ay korozyon korunumu sağlıyor. Borusan Firesist, yatırımcı ve işletmeciye uzun ömürlü bir yangın güvenlik sistemi, ana müteahhit ve mekanik taahhüt firmalarına düşük ek işlem maliyeti ile zaman, işçilik ve fire tasarrufu sunuyor.

Borusan Firesist borularının bir başka avantajı ise stok ürünleri olması ve anında teslim edilebilmesi. Zamanında açılmayan işletmeler, satış ve kira getirisi kaybediyor, zamanında teslim edilmeyen imalatlar cezai maliyetler çıkartıyor. Borusan Firesist ise yatırımcıya, işletmeciye, ana müteahhite ve mekanik taahhüt firmalarına zaman ve para kazandırıyor.

Borusan Firesist yivli yangın tesisat güvenlik borularının bir diğer özelliği ise iç çapaksız olmaları. Yiv açma işlemi sırasında boru içindeki çapak, yiv ölçülerinde sapmalara (Yiv oluk derinliği, genişliği) ve boru ağzında genişlemelere sebep olabiliyor. Birleşim aşamasında bu gibi sapmalar, contanın tam oturmamasına, kelepçelerin tam sıkılamaması veya güçlükle sıkılmasına hatta sızdırmalara neden oluyor. Borusan Firesist Yivli Yangın Güvenlik Tesisat Boruları ise Victaulic Standartları ile tam uyumlu ve mükemmel birleşim sağlıyor.