Yeni fabrikada otomotiv sanayiine özel üretim yapılacak

Borusan Mannesmann, Gemlik’te otomotiv sanayii için özel borular üretecek yeni fabrikasıyla, Türkiye otomotiv boruları pazarındaki lider konumunu pekiştirirken, Avrupa pazarındaki payını artıracak ve Türkiye’nin otomotiv ihracatını destekleyecek.

9 Ocak 2018, İstanbul. Borusan Mannesmann 60’ıncı kuruluş yıldönümünü önemli bir yatırımla taçlandırıyor. Şirket Gemlik’te otomotiv sanayii için özel borular üretecek yeni bir fabrika kurarken, Halkalı’daki fabrikanın üretim kapasitesini de artıracak. Toplam 75 milyon dolar düzeyindeki yatırımın bir bölümü bu yıl devreye alınacak, 2019 yılında ise tamamlanmış olacak. Yatırım sonucunda otomotiv boruları üretiminde yüzde 55 oranında kapasite artışı olacak, 250 kişilik yeni istihdam yaratılacak. Ayrıca bu yatırımla Türkiye’de sadece Borusan Mannesmann’da olan, farklı bir teknolojiyle üretilen enerji, madencilik ve makina ekipman üretimi gibi sektörlerde kullanılan endüstriyel boruların kapasitesinde de artış sağlanacak.

Hedef otomotivde Avrupa’nın 3’üncüsü olmak!

Yeni fabrika otomotiv ana ve yan sanayi firmalarının özel talepleri doğrultusunda, özel yüzey şartları, malzeme mukavemeti ve hassas ölçü toleranslarına sahip özel borular üretecek. Borusan Mannesmann bu yatırımla birlikte Türkiye otomotiv segmentindeki gücünü pekiştirirken, ortağı Salzgitter Mannesmann’ın aynı iş kolunda faaliyet gösteren şirketi ile eşgüdüm içinde Avrupa pazarında da büyüyecek. Şu anda Avrupa pazarında 5. büyük oyuncu olan şirket bu yatırımla 3’üncülüğü hedefliyor. Halen ürünlerinin yüzde 45’ini Avrupa otomotiv endüstrisine sunan Borusan Mannesmann bir yandan Türkiye pazarındaki lider rolünü de pekiştirerek, ihracat odağını 5 yıl içinde yüzde 50’nin üstüne çıkarmayı planlıyor. Fabrika, yapacağı doğrudan ihracatın yanı sıra, ürünlerinin otomotiv sektörünün ihracatına vereceği destekle de Türkiye ekonomisi için değer yaratacak.

Borusan Mannesmann Türkiye’nin global oyuncusu olarak Türkiye’ye yatırım yapıyor

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Borusan Mannesmann Genel Müdürü Zafer Atabey, “Katma değerli ürünler alanında büyüme stratejimizin ilk ayağı 2011 yılında yaptığımız enerji hat boruları yatırımıydı. 110 milyon dolarlık bu yatırımla Gemlik’te dünyanın alanında en teknolojik tesisini kurmuş, enerji hat boruları pazarında özellikle ABD pazarından aldığımız işlerle büyümemize devam etmiştik. Stratejimizin ikinci adımını ise 2013 yılında Houston-Teksas’ta kaya gazı ve petrolü sektörüne yönelik sondaj borusu üreten 150 milyon dolarlık bir tesis kurarak atmıştık. Şimdi de 3. ve çok önemli bir adımı Türkiye operasyonlarımıza 75 milyon dolar yatırım yaparak, otomotiv borularında büyümeye odaklanıyoruz” dedi.

Borusan Mannesmann’ın otomotiv boruları segmentinde son 5 yılda iç piyasada ve ihracatta her yıl yüzde 4 – 5 düzeyinde büyüdüğünü belirterek, Yeni yatırımla birlikte bu büyümenin yüzde 8 – 9 bandına çekileceğini sözlerine ekledi.

Borusan Holding CEO’su Agah Uğur, “2017’de Borusan Holding olarak toplamda 300 milyon doların üzerinde yatırım gerçekleştirdik. 2017 yılında müşteri açısından baktığımız zaman otomotiv ve beyaz eşya sektörleri büyümeyi sürdürdü. Ekonominin kırılganlığına rağmen, sektörlerimizin müşterileri segmentlerimizi güçlendirdi. Fabrika yatırımımız, özellikle otomotiv sektörüne yönelik teknoloji yoğun ve katma değerli ürünler anlamında büyük fayda yaratacak” dedi.

Müşterilere Ar – Ge desteği

Doğa dostu, çevreye zarar vermeyen ve emisyon hacimleri düşük araç ihtiyacının artması; otonom sürüş ve elektrikli arabaların giderek önem kazanması gibi gelişmeler otomotiv sektöründe Ar – Ge’yi ve yenilikçiliği her zamankinden daha önemli hale getirmiş bulunuyor. Bu küresel eğilimlerin sektörden ortak talebi ise daha hafif araçlar üretilmesi olarak ortaya çıkıyor. Bu da otomobili oluşturan borunun kullanıldığı parçaların daha hafif olmasını gerektiriyor.

Borusan Mannesmann, yeni yatırımla birlikte bünyesinde Müşteri Kalite ve Proje Yönetimi fonksiyonu da kuracak. Bu bölümün görevi hem müşterilerin hem de hammadde üreticilerinin Ar – Ge departmanlarıyla birlikte çalışarak müşterinin ihtiyaçlarına uygun, yenilikçi ürünlerin geliştirilmesine destek vermek olacak.