Borusan çalışanlarının gönüllülük faaliyetleri için oluşturduğu “Okyanus Gönüllü Borusanlılar Platformu” üyeleri, engelli hayvanların ihtiyaçlarına dikkat çekmek ve sahiplenilmelerini sağlamak amacıyla Buca Belediyesi Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezini ziyaret ederek yeni bir projeyi hayata geçirdi.

20 Temmuz 2018, İstanbul. Borusan’ın kurumsal gönüllülük inisiyatifi olan ve 10 yıldır sayısız gönüllülük projesi geliştiren Okyanus Gönüllü Borusanlılar Platformu, engelli hayvanların ihtiyaçlarıyla ilgili yeni bir projeyi hayata geçirdi. Proje kapsamında İstanbul, Gemlik ve İzmir’den Borusanlı gönüllüler İzmir Buca Belediyesi Sokak Hayvanları Rehabilitasyon Merkezi içinde bulunan ve EFODER (Ege Fikir Ortaklığı) desteği ile faaliyet gösteren engelli kedi evini ziyaret ettiler. EFODER gönüllüleriyle birlikte toplam 35 kişinin katıldığı proje ile engelli hayvanların ihtiyaçlarına dikkat çekmek, bu konuda farkındalık yaratmak ve uzun dönemde hayvanların sahiplenilmesini sağlamak hedeflendi.

Buca Belediyesi Özgür Hayvan Parkı WorkShop alanında iki atölye gerçekleştirildi

Özgür Hayvan Parkında gerçekleştirilen atölyelerin ilkinde borulardan mama kapları yapıldı ve besleme alanlarına yerleştirilmek üzere 100 adet boru dernek yetkililerine teslim edildi. İkinci atölyede ise deneyimli bir fotoğrafçı tarafından hayvan fotoğrafları çekmenin püf noktaları anlatıldı. Gönüllüler engelli hayvanların her birinin fotoğraflarını çekerek hikayelerini yazdılar. Bundan sonraki süreçte çekilen fotoğraflardan oluşan bir sergi açılması ve sergi girişinde toplanan bağışlarla EFODER derneğine, engelli sokak hayvanları için mama yardımı yapılması planlanıyor.

Proje kapsamında ayrıca her bir gönüllünün sorumlu olduğu hayvanlar belirlendi ve gönüllüler bu hayvanların sahiplenilmesi için çalışmaya başladı. Sahiplendirmeyi başaranlar daha sonra hayvanların iyi şartlarda bakılıp bakılmadığını da kontrol edecekler. Bir mobil uygulamanın hazırlanmasıyla başlayacak ikinci aşamada ise gönüllüler hayvanlara künye takılmasına ve bu işlemin sadece Buca’da değil, farklı barınaklarda belediyelerin iş birliği ile yapılmasına yardım edecekler.

Okyanus Gönüllü Borusanlılar Platformu hakkında

Okyanus Gönüllü Borusanlılar Platformu, çalışanların gönüllü olarak katılabilecekleri sosyal sorumluluk projelerinin gerçekleştirilmesini, kurumsal ve bireysel bilgi ve becerilerin toplumsal alanlarda fayda sağlamak üzere kullanılmasını, Grup şirketlerinde gönüllülük kavramının ve yaklaşımının anlaşılmasını ve uygulanmasını sağlamayı hedefliyor. 10 yıldır birçok alanda çalışmalar yapan Okyanus Gönüllü Borusanlılar Platformu’nun etkinlikleri arasında çeşitli sivil toplum kuruluşları ile ortak projeler gerçekleştirmek, kan bağışı, kitap toplama kampanyası, kıyı ve deniz temizleme çalışmaları, görme engellilere kitap okuma projesi, mentorluk, okul dostu programı gibi birçok gönüllülük projesi yer alıyor.