Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası (BİFO) 2017–2018 konser sezonu geçtiğimiz ay gerçekleştirilen “Leyla Gencer Anısına: Donizetti & Puccini” konseriyle sona erdi. Avrupa turnesi dahil yoğun bir sezon geçiren BİFO, %98 doluluk oranına ulaşarak büyük bir başarıya imza attı.

2017 Ekim’indeki Açılış Konseri’nde günümüzün en tanınan ve sevilen keman virtüözünü aynı sahnede buluşturan, aynı zamanda Trans-Siberian Art Festival ve Essen Filarmoni ile birlikte sipariş ettiği Turnage’ın “Shadow Walker” başlıklı iki keman için konçertosunun dünya prömiyerine imza atan BİFO, sezon boyunca gerçekleştirdiği 12 konserde 20 bin 709 bilet kapasitesinin 20 bin 242’sini izleyicilerine ulaştırarak %98 doluluk oranına ulaştı.

BİFO, Açılış Konseri’nden hemen sonra Hope ve Rapin ile birlikte Avrupa turnesine çıktı. 6 günde 4 farklı ülkede konser veren BİFO’yu Essen, Ljubljana, Viyana ve Zürih’te toplam 5 bin 400 kişi ayakta alkışladı.

Avrupa turnesinin ardından hız kesmeden İstanbul’da sezon konserlerine devam eden BİFO, 13 ve 14 Aralık 2017’de gelenekselleşen maratonlar dizisine bir yenisini ekledi. Anavatanı Rusya’nın piyano repertuvarına olan hâkimiyeti ve incelikli yorumuyla dünyanın önde gelen orkestralarının vazgeçilmezi olan piyanist Alexei Volodin, Prokofyev’in piyano konçertolarını iki gece üst üste müzikseverlerle buluşturdu.

BİFO, bu sezon boyunca Vadim Repin ve Daniel Hope’un yanı sıra, Andreas Ottensamer, Gábor Boldoczki, Nemanja Radulović, Elisabeth Kulman, Zee Zee ve Veriko Çumburidze ile konserler vererek klasik müzik dünyasının yıldız solistlerini konuk etti. Topluluk, Gürer Aykal yönetiminde Gábor Boldoczki ve Burcu Hancı ile birlikte verdiği konserde, Penderecki’nin Trompet Konçertosu’nun Türkiye prömiyerini gerçekleştirdi.

Kayıt çalışmaları hız kesmeden devam etti…

BİFO’nun kayıt çalışmaları ise oldukça yoğun geçti; Açılış Konseri’nde dünya prömiyerinin gerçekleştirdiği Turnage’ın “Shadow Walker” başlıklı yapıtını Avrupa turnesi repertuvarına dahil eden BİFO, turnenin üçüncü durağı olan Viyana’nın Musikverein Büyük Salonu’nda konserin canlı kaydından oluşan ve ONYX etiketiyle yayımlanan bir albüm çalışmasına imza attı.

Sascha Goetzel yönetimindeki BİFO’nun keman virtüözü Nemanja Radulović’e eşlik ettiği, Çaykovski’nin yapıtlarından oluşan Tchaikovsky: Violin Concerto; Rococo Variations adlı CD kaydı ise Deutsche Grammaphon etiketiyle yayımlandı. BİFO, bu kayıtta bestecinin Re Majör Konçerto’sunu seslendirdi. Bu çalışma müzik eleştirmenlerince bestecinin büyük ustalığına karşı, solist ve orkestranın yorumlayıcı bir ustalıkla yanıt verdiği bir çalışma olarak nitelendirildi.

BİFO konuk şeflerini izleyicilerle buluşturdu…

BİFO, Yeni Yıl Konseri’nde 2015 Salzburg Festivali Genç Orkestra Şefi Ödülü’nün sahibi Lorenzo Viotti’yi ve Philharmonia, Mozrteum, Suisse Romand ve Londra Filarmoni orkestraları ile ayakta alkışlanan konserler veren Domingo Hindoyan’ın konuk şefliğinde birbirinden başarılı konserleri dinleyicileriyle buluşturdu.

Asla unutulmayacak bir diva: Leyla Gencer…

BİFO sezonun son konserinde opera kariyerinde seslendirdiği karakterleri, sesi ve zekâsıyla yeniden vücuda getiren bir yorumcu olarak asla unutulmayacak bir divayı, Leyla Gencer’i andı. Borusan Sanat, Leyla Gencer’i aramızdan ayrılışının 10. yılında anarken, A.K. Müzik ile birlikte, sanatçının kariyerinde büyük önem taşıyan, Donizetti eserlerinden oluşan Donizetti Queens adlı CD projesine imza attı. Bu değerli çalışma, 17 Mayıs’ta gerçekleşen “Leyla Gencer Anısına: Donizetti ve Puccini” başlıklı konserde müzikseverlere sunuldu. Bunun yanı sıra, 1986 yılında İtalya’da Romanzo vero di una primadonna başlığıyla Franca Cella tarafından kaleme alınan ve Leyla Gencer’in yaşam öyküsünü anlatan İtalyanca kitap, İngilizce çevirisiyle, yine Borusan Sanat’ın katkılarıyla yakında okurlarla buluşacak.

Akademi BİFO’nun çalışmaları…

Borusan Sanat çatısı altında kurulan Akademi BİFO katılımcıları ise bu sezon, La Scala Akademisi işbirliğiyle düzenlenen ustalık sınıfları ile uluslararası opera sahnelerinin çok değerli isimleri olan soprano Luciana Serra, bariton Renato Bruson, soprano Eva Mei ve tenor Giuseppe Sabbatini’den İtalyan repertuvarı ağırlıklı olmak üzere kapsamlı bir eğitim gördü; ayrıca piyanist Vincenzo Scalera ile Puccini’nin Gianni Schicchi operası için hazırlandılar ve “Leyla Gencer Anısına: Donizetti ve Puccini” başlıklı konserde Puccini’nin Gianni Schicchi operasını ve G. Donizetti’nin Maria Stuarda, Roberto Devereux ve Anna Bolena operalarından çeşitli bölümleri başarıyla seslendirdiler.

Bu konserin ardından Akademi BİFO, Borusan Müzik Evi’nde sezonun son konserine imza attı. Konserde, Mozart, Verdi, Donizetti’den Puccini’ye uzanan bir programla sevilen arya ve düetleri seslendiren Akademi BİFO üyeleri, yeni sezonda da çalışmalarına devam edecek.

BİFO, İstanbul Müzik Festivali’nde…

BİFO Lütfi Kırdar sezonunu bitirdikten sonra Haziran ayında İstanbul Müzik Festivali’nin Yerleşik Orkestrası olarak festivalin 23 Mayıs 2018’de gerçekleşen açılış konserinde, Sascha Goetzel yönetiminde piyanist Yekwon Sunwoo’ya eşlik etti ve ardından 7 Haziran 2018’de Pavel Baleff yönetiminde ünlü soprano Diana Damrau ve bas bariton Nicolas Testé ile “Verdissimo” başlıklı konserde buluştu.

Borusan Quartet ve Borusan Müzik Evi konserleri…

Etkinliklerinin merkezinde Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası bulunan Borusan Sanat, BİFO’nun her ay Lütfi Kırdar ICEC’te verdiği konserlerin yanı sıra, Borusan Quartet’in de Süreyya Operası’ndaki konserlerini düzenliyor.

30 Nisan 2018’de, ünlü viyolacı Tatjana Masurenko ile birlikte verdikleri konseriyle 2017–2018 sezonunu kapatan, sezon boyunca Başar Can Kıvrak, Elçim Özdemir ve Dorukhan Doruk’la başarılı konserler veren Borusan Quartet, Süreyya Operası’nda gerçekleşen dört konserinde %100 doluluk elde etti.

Borusan Sanat, Borusan Müzik Evi ile müziğin alternatif türlerini İstanbullularla buluşturmaya devam etti. Mercan Dede, Deniz Tekin, Dzambo Agushev, Abstra, Batur Sönmez, Reverie Falls on All, Ruins, Gabriel Prokofiev, Johanna Borchert, Hezarfen Ensemble, Ece Demirci, sa,ne,na, Nova Muzak kapsamında The Ex, Bulbul, Morton Subotnick, Embryo, Radian ve Borusan Çocuk Korosu gibi sanatçı ve toplulukları İstanbullularla buluşturan Borusan Müzik Evi’nde Kasım ve Mayıs ayları arasında 24 etkinlik gerçekleştirilirken, %73 doluluk oranına ulaşıldı.

Borusan Sanat, BİFO ve Borusan Quartet’in 2018–2019 konser sezonunun programını geçtiğimiz nisan ayında açıklamıştı. Yeni sezonun biletleri 29 Eylül 2018 tarihinde satışa çıkacak. Ayrıntılı bilgiye www.borusansanat.com adresinden ulaşabilirsiniz.