Borusan’ın, “Dünya Bizim Evimiz” temalı 2016 Sürdürülebilirlik Raporu kapsamında Suriyeliler ile Borusanlıları bir araya getirerek, ortak diyalog zemini oluşturmayı amaçladığı farkındalık projesi Altın Pusula Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) özel ödülünü kazandı.

Borusan, Türkiye Halkla İlişkiler Derneği (TÜHİD) tarafından bu yıl 17’ncisi düzenlenen “Altın Pusula Türkiye Halkla İlişkiler Ödülleri” kapsamında verilen Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) özel ödülünün sahibi oldu.

İki kültür arasında köprü kurdu

“Dünya Bizim Evimiz” temasıyla gerçekleştirilen atölye kapsamında Suriyeliler ile Borusanlılar bir araya gelerek iki dilin ortak kelimeleri üzerinden diyalog zemini oluşturdular.

Hayata Destek İnsani Yardım Derneği’nin katkılarıyla gerçekleşen atölyede Borusan çalışanları; grafik tasarımcı, iletişimci, eczacı, dilbilimci ve ressam gibi farklı meslek gruplarından Suriyeliler ile kolektif bir sanatsal üretime imza attılar. Bu çalışmada, Türkçe ve Arapça arasındaki ortak 6 bin 500 kelime arasından çevre, sevgi ve ortak diyalogu ifade eden “MERHABA”, “İNSAN”, “MUHABBET”, “AŞK”, “HUZUR”, HÜZÜN”, “TABİAT”, “KAHKAHA” ve “KIYMET” gibi anlamlı kelimeler seçilerek geri dönüştürülmüş kâğıtlar üzerine baskı yapıldı.

Her ikisi de Şam Güzel Sanatlar Akademisi’nden mezun, uluslararası düzeyde işlere imza atmış Suriyeli ressamlar Abd Alatif Aljimoo ve Khayyam Zedan bu ortak kelimeleri sanat eserlerine dönüştürdü. Bu çalışma, kültür ve sanatın üzerine güçlü diyalog köprülerinin inşa edilebileceğini ortaya koyan örnek bir proje oldu.

“Birbirimizi önyargılarla değil, ortak diyalogla tanıyabiliriz”

Borusan Holding Kurumsal İletişim Direktörü Şule Yücebıyık konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Türkiye’de 3 milyondan fazla Suriyeli bulunuyor. Birbirimizi anlamanın, tanımanın ve sağlıklı bir ilişki geliştirmenin yolu diyalog zemini oluşturmaktan geçiyor. Böylece önyargılarımızı kırabilir ve sürdürülebilir bir geleceğe doğru yol alabiliriz. Dünyayı sanat ve iletişim kurtaracak!”

Borusan 2016 Sürdürülebilirlik Raporu’na www.borusan.com adresi üzerinden ulaşılabilir.