2018 Siber Güvenlik Ekosisteminin Geliştirilmesi Zirvesi’nde konuşma yapan Kamu Satış Direktörü Metin Cebeci, ticari kaygılar nedeniyle bilgi güvenliği risklerine yeteri kadar önem verilmezse, kurumların ve ülkelerin çok ciddi bedeller ödeyeceğine dikkat çekti. Cebeci konuşmasında, “Bilgi güvenliği için kamu kurumlarının BT satın almalarında katılımcı firmalardan güvenlik zafiyeti oluşturan tüm bileşenleri talep etmeleri büyük önem taşıyor” dedi.

21 Şubat 2018 – İstanbul; Ulusal Siber Güvenlik Strateji ve Eylem Planı kapsamında ortak akıl oluşturmayı amaçlayan 2018 Siber Güvenlik Ekosisteminin Geliştirilmesi Zirvesi, 13 Şubat 2018 tarihinde BTK Konferans Salonu’nda gerçekleşti. Karel’in oturum sponsorluğunda gerçekleşen ve yerli siber güvenlik teknolojileri konusunda farkındalık yaratmayı hedefleyen oturumda, yerli siber güvenlik çözümleri alanında atılması gereken adımlar tartışıldı.

Zirvede yaptığı konuşmada, bilgi güvenliği risklerine gereken önemin gösterilmemesi halinde, kurumların ve ülkelerin ciddi bedeller ödeyeceğine dikkat çeken Kamu Satış Direktörü Metin Cebeci, “Yeni bir dünya savaşının bilişim altyapısı ve silahları ile olacağı öngörüsü artık gerçeklik kazandı. IP iletişim ekipman ve uygulamalarında, kasten ya da kasıt dışı oluşan güvenlik açıkları bilgi güvenliğini ve gizliliğini tehdit ediyor. Ülkelerin kullanımdaki internet servisleri üzerinden, kendi ülkelerinde üretilen yazılım ve donanımlardan yararlanarak istihbarat topladıklarını, çok hassas bilgilere erişebildikleri bir gerçek. Bu nedenle kamu kurumlarının, BT alanındaki satın alma süreçlerinde katılımcı firmalardan satın alınacak ürünlere ait, güvenlik zafiyeti oluşturan tüm bileşenleri talep etmeleri kritik derecede önemli” dedi.

Yerli iletişim ve bilişim altyapılarına, yazılım, donanım ve uygulamalara  verilecek desteğin yerli teknoloji ürünlerin kullanımının artması için yeterli olmadığını söyleyen Metin Cebeci sözlerine şöyle devam etti:

“Geliştirilen  yerli ürün ve hizmetlerin, özellikle kamu kurumlarında kullanılarak bu konuya yönelik bir irade gösterilmesi ve bu yolla desteklenmesi gerekiyor. Bu bileşenlerin incelenmesinin, soru sorulmasının ve bu şekilde kontrol edilmesinin olası güvenlik açıklarını önlemede etkili olacağını düşünüyoruz. Bu ürünlerin kullanım süresince interaktif olarak takip edilmesi ve yapılan değişikliklerin titizlikle kontrol edilmesi ayrıca çok önemli. Başbakan Yardımcısı başkanlığında 4 bakanlığın bir araya gelerek oluşturmuş olduğu  Yerlileştirme Yürütme Kurulu’nun gerçekleştirecekleri faaliyetlerin yerlileşme çalışmalarına önemli katkılar sağlayacağına inanıyoruz.”

Karel Hakkında:

1986 yılında kurulan Karel, telekomünikasyon alanında üstyapı sınıfında, en küçükten en büyüğe kadar her büyüklükteki işletme için özel telefon santralları ve çevre birimleri, altyapı sınıfında ise kırsal alan santralları olmak üzere çeşitli teknoloji, özellik ve kapasitelerde kablolu ve kablosuz haberleşme sistemleri geliştirip, tasarlıyor, üretiyor, bu ürünleri yurtiçi ve yurtdışı pazarlara sunuyor, satış sonrası hizmet organizasyonlarını gerçekleştiriyor. Kurumsal müşterilerine sunduğu Bulut Bilişim şemsiyesinde, Tümleşik İletişim ve Çağrı Merkezi, video konferans gibi çözümleriyle de yakınsama alanında öncülük ediyor. Entegrasyon projeleriyle yaratılan katma değeri arttıran Karel, bunun önemli bir parçası olarak görüntülü iletişim ve güvenlik sistemleri alanında da faaliyet gösteriyor. Karel, iletişim altyapısı konusunda kamu ve özel sektör kuruluşlarına anahtar teslimi projeler ve savunma sanayine yönelik ürün ve çözümler hazırlıyor.

Toplam 1800’ü aşkın çalışanı İle Türkiye’nin konusunda en gelişmiş  Ar-Ge merkezlerinden birine sahip olan Karel, üretim süreç ve tesisleriyle uzun yıllardır Türkiye telefon santralı pazarında açık ara lider konumundadır. Sadece Türkiye’de 700 binden fazla işletmede PBX sistemleri kullanılırken, ağırlıklı olarak Asya, Afrika, Yakındoğu ve Ortadoğu bölgelerinde olmak üzere 30’u aşkın ülkeye Karel markasıyla ürün ve teknoloji ihraç ediyor. Dünyada 12 milyonu aşkın kullanıcı iletişimini Karel sistemler üzerinden gerçekleştiriyor. Uluslararası araştırma kurumlarının verilerine göre Türkiye’deki pazar liderliğinin yanı sıra Avrupa’nın ilk 3, dünyanın ilk 15 PBX üreticisinden biridir. Daha fazla bilgi için lütfen www.karel.com.tr‘yi ziyaret ediniz.